Skończmy z siłowniozą i placozabawozą! Dołącz do nas i podpisz apel!

Zebraliśmy [signaturecount id=”1″] z [signaturegoal id=”1″] docelowych podpisów! Zobacz kto już się podpisał.

Włocławski Budżet Obywatelski już od 2012 roku pomaga rozwijać społeczeństwo obywatelskie w naszym mieście. Dzięki niemu zrealizowano takie projekty, jak budowa skateparku przy ul. Wysokiej (który miejmy nadzieję w końcu zostanie rozbudowany do właściwych rozmiarów), czy Włocławski Rower Miejski, który był prawdziwym hitem zeszłorocznej edycji WBO i największym umileniem tych wakacji.

Niestety od samych początków funkcjonowania w naszym mieście budżetu partycypacyjnego jest on wykorzystywany przez szkoły i przedszkola, które chcą przyspieszyć budowę na swoich terenach nowych placów zabaw, boisk i siłowni. Chcą te inwestycje „przyspieszyć”, bo i tak są to zadania własne gminy, które prędzej czy później zostaną zrealizowane.

Placówki oświatowe wykorzystują swój charakter i swoje możliwości, aby wpływać na ostateczne wyniki głosowania mieszkańców. Od lat docierają do nas informacje, że szkoły nagradzają piątkami uczniów, którzy dostarczą do szkoły określoną ilość poprawnie wypełnionych kart do głosowania, oddających głosy na projekt zgłoszony co prawda przez osobę prywatną – na przykład przez jednego z rodziców – ale będący ściśle z tą szkołą związany.

Nie bez powodu według statystyk Urzędu Miasta, papierowe karty do głosowania są wciąż popularniejsze od głosowania przez internet – szkoła lub przedszkole ma wówczas gwarancję i dowód, że głos został poprawnie oddany.

Zwracamy się więc z apelem do władz miasta zmiany w procedurze Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Proponujemy wprowadzenie społecznego nadzoru nad budżetem partycypacyjnym, poprzez utworzenie Komitetu ds. Budżetu Obywatelskiego, składającego się z pracowników Urzędu Miasta, przedstawicieli Rady Miasta, Młodzieżowej Rady Miasta, Włocławskiej Rady Seniorów oraz przedstawicieli włocławskich organizacji pozarządowych, które działają w sferze kultury, sportu i infrastruktury.

Apelujemy również o zmiany w przepisach regulujących Włocławski Budżet Obywatelski, które uniemożliwią zgłaszanie projektów w jakikolwiek sposób związanych ze szkołami lub przedszkolami.

PODPISZ APEL:

[emailpetition id=”1″]

Pomóż nam zmieniać Włocławek! Bez środków nie damy rady:

Lista podpisów

[signaturelist id=”1″]