Włocławski Instytut Rozwoju inicjuje z okazji stulecia odzyskania niepodległości zbiórkę na budowę nowego Pomnika Żołnierza Polskiego na Placu Wolności.

Pomnik choć dziś oficjalnie dedykowany Żołnierzowi Polskiemu, pod stalową obudową skrywa płaskorzeźby pochodzące z lat 50., a będące pomnikiem ku czci żołnierzy radzieckich. Pomnik Wdzięczności czerwonoarmistom autorstwa prof. Mariana Wnuka znalazł się na liście pomników przeznaczonych przez władze Włocławka do usunięcia już na początku lat 90., jednak brak środków na jego demontaż i zbudowanie nowej konstrukcji o podobnej, historycznej funkcji, w centralnym punkcie miasta spowodowały, że włodarze postanowili pomnik… przykryć.

Instytut uważa, że rok 2018 – jubileusz odrodzenia państwa polskiego – to idealny moment na dokonanie ogromnej zmiany – usunięcie starego pomnika, dedykowanego Armii Czerwonej i zastąpienie go nowym Pomnikiem (wreszcie) Żołnierza Polskiego.

Aby wznieść nowy monument konieczna jest zbiórka publiczna. Kwesta, choć już zarejestrowana w MSWiA (numer zbiórki – 2018/47/OR), nie może się rozpocząć bez pomocy wolontariuszy. Aby zostać wolontariuszem i wraz z nami przy użyciu puszki zachęcać włocławian do wspierania inicjatywy – wypełnij formularz!

Przejdź do formularza

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *